portfolio na laptopie

Jak stworzyć portfolio UX, które da nam pracę?

Portfolio jest jednym z kluczowych elementów, które mogą pomóc Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów ubiegających się o pracę Junior UX Designera. Dlatego warto zadbać o jego jakość i spójność oraz pokazać w nim swoje najlepsze projekty.

Czy Twoje portfolio opowiada ciekawą historię na podstawie zasobów, które do tej pory udokumentowałeś i zgromadziłeś?

A co z samą treścią: czy jest czymś więcej niż zbiór makiet UI, kilku zrzutów ekranu, person, map doświadczeń czy ścieżek użytkownika? Czy wszystko to dobrze się ze sobą łączy, angażuje odbiorcę i pomaga mu podjąć decyzję o zatrudnieniu?

Czego NIE robić w swoim portfolio

NIE prezentuj mieszanki brandingu, UI, ilustracji, animacji i pracy UX w jednym portfolio. Cokolwiek umieścisz w swoim portfolio, jest sygnałem, że chcesz wykonywać więcej takiej pracy w przyszłych projektach. Choć zbieranie różnych przykładów pracy jest akceptowalne dla agencji i stanowisk typu „wszystko w jednym”, niekoniecznie jest to komunikat, który chcesz przekazać wszystkim odbiorcom Twojego portfolio.

NIE pisz powieści: Jako użytkownik Twojego portfolio mam 5-10 minut na przeglądanie i decyzję, czy warto Cię zaprosić na rozmowę. Upewnij się, że wszystkie Twoje case studies są schludne, zwięzłe i dobrze opowiedziane. Niektóre elementy, takie jak informacje o badaniach, są naturalnie dłuższe, ale nawet one powinny mieć jasno określony cel i angażować, aby nie stracić uwagi użytkownika (rekrutera).

NIE dodawaj przypadkowych zrzutów ekranu i przykładów bez powiązania ich w spójną historię. Taka prezentacja sygnalizuje brak uwagi lub lenistwo. Te atrybuty nie są pożądane w żadnej profesji, zwłaszcza w UX.

 

NIE traktuj ekranów UI udostępnionych na Dribbble lub Behance jako swojego portfolio. Zdarza się również, że aplikanci używają Instagrama do publikacji swoich prac i udostępniają swój profil zamiast portfolio w trakcie rekrutacji. To duże nieporozumienie. Jeśli poważnie myślisz o zdobyciu zawodu UX/UI Designera, potrzebujesz prawdziwego portfolio.

NIE zapominaj o umieszczeniu metryk i innych mierzalnych wyników. Nigdy nie zmyślaj tych wyników. Podczas gdy w portfolio może nie wyglądać to podejrzanie, osoby rekrutujące mogą wyczuć zapach fałszywych informacji w trakcie rozmowy z Tobą. To przepis na katastrofę. Dlatego ważna jest sekcja refleksji w każdym case study. Możesz w niej otwarcie wymienić niedoskonałości w swoim procesie i to, co zrobiłbyś/-abyś inaczej, gdybyś miał/-a do czynienia z podobnym projektem.

NIE skupiaj się wyłącznie na doświadczeniu użytkownika. Chociaż twoim jedynym zadaniem jest reprezentowanie potrzeb użytkowników i dostarczanie dla nich nietuzinkowych rozwiązań, innym aspektem pracy UX/UI Designera jest zapewnienie, że biznes, który sfinansował taki projekt, również osiągnie swoje cele.

Najgorsze przykłady portfolio całkowicie zapominają o wymienieniu celów biznesowych, hipotez, wyników; z kolei najlepsi projektanci holistycznie pokrywają te aspekty i podkreślają mierzalne wyniki w swoich case studies.

Checklista profesjonalnego portfolio

1/9 Czy masz logo, które wyraźnie przedstawia Twoje imię i nazwisko w nawigacji górnej? (przeglądający muszą wiedzieć, czyja to strona internetowa, gdy znajdują się na podstronie innej niż strona główna)

2/9 Czy po wejściu na stronę można łatwo dostrzec informacje (wprowadzenie) mówiące o wartościach, które dostarczasz (co robisz i dla kogo) oraz kim jesteś?

3/9 Czy wyselekcjonowałeś/aś swoje najlepsze prace wyłącznie z obszaru, w którym szukasz pracy (np. tylko UX, bez pracy brandingowej czy video)?

4/9 Czy Twoje portfolio jest responsywne i dobrze wygląda na urządzeniach mobilnych?

5/9 Czy można przejrzeć stronę główną i zobaczyć, kim jesteś i jakie wykonałeś/-aś projekty, bez konieczności otwierania innych stron?

6/9 Czy w swoich case studies wyjaśniłeś/-aś najważniejsze decyzje projektowe i proces (metody, aktywności, sposób myślenia), który Cię do nich doprowadził?

7/9 Czy w swoich case studies pokazałeś/-aś aktywności związane z badaniem użytkowników (user research) i zademonstrowałeś/-aś umiejętności korzystania z różnych metod badawczych?

8/9 Czy w swoich case studies pokazałeś/-aś wpływ projektu na biznes, możliwe dalsze kroki i najważniejsze wnioski do wykorzystania w przyszłości?

9/9 Uporządkowałeś/-aś treści w sposób, dzięki któremu odbiorca może łatwo je zeskanować i przyswoić kluczowe informacje bez wczytywania się w szczegóły?

Różnorodność i projekty klienckie

Różnorodność w portfolio jest niezwykle ważnym elementem, jeśli chodzi o ubieganie się o stanowisko Junior UX Designera. Posiadanie różnorodnych projektów pokazuje, że jesteśmy elastyczni i potrafimy dostosować się do różnych potrzeb projektowych.

Jednym z najważniejszych elementów w portfolio przyszłego UX Designera jest także posiadanie przynajmniej jednego projektu klienckiego.

To pokazuje, że kandydat ma doświadczenie w pracy z klientami, rozumie ich potrzeby i potrafi dostosować swoje projekty do ich wymagań. Takie projekty mogą również pokazywać, że kandydat ma umiejętności komunikacyjne niezbędne do pracy z klientami.

Warto jednak pamiętać, że nie chodzi tylko o ilość projektów w portfolio, ale także o ich jakość i zgodność z wymaganiami danego stanowiska. Warto więc starannie dobierać projekty i koncentrować się na tych, które najlepiej prezentują nasze umiejętności i doświadczenie.

Portfolio w 4 miesiące z naszą pomocą

Jeśli jeszcze nie masz portfolio albo posiadasz takie, które nie pokazuje pełni Twoich możliwości i umiejętności, rozważ udział w naszym szkoleniu „Akademia kariery”.

W ciągu 4 miesięcy wykonasz 3 projekty (w tym 1 dla prawdziwego klienta) i zbudujesz portfolio, które wyróżni Cię na tle osób aplikujących na to samo stanowisko Junior UX/UI Designera.

Dodatkowo, w końcowej fazie szkolenia wypracujesz umiejętności miękkie (komunikacja, prezentacja, organizacja itd.) niezbędne do odniesienia sukcesu w procesie rekrutacyjnym.

Możesz także umówić się na darmową konsultację z naszym ekspertem UX, który doradzi kolejne kroki dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji lub wyjaśni jak działają kursy UX Classroom.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Otrzymaliśmy Twoją wiadomość.

Postaram się odpowiedzieć w ciągu kilku godzin. Miłego dnia :-)

Napisz wiadomość

Odpisuję w ciągu kilku godzin. Użyj formularza lub napisz ze swojej skrzynki na: kontakt@uxclassroom.com

Twoje dane są bezpieczne i przetwarzamy je zgodnie z naszą Polityką prywatności.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Zobacz bezpłatne szkolenie

Wpisz imię oraz e-mail, aby zobaczyć bezpłatne wideo.

Twoje dane są bezpieczne i przetwarzamy je zgodnie z naszą Polityką prywatności. Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić dostęp do nagrania za 499 zł brutto, pisząc na adres kontakt@uxclassroom.com

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Request full syllabus

We will send our UX/UI Bootcamp details to your mailbox.

By submitting you accept our Privacy Policy.

Aplikacja na szkolenie UX/UI

Aplikacja nie jest wiążąca

Po rozpatrzeniu Twojego zgłoszenia wyślemy informację zwrotną i odpowiemy na ewentualne pytania. Szkolenie opłacisz, gdy potwierdzimy Twoje miejsce w szkoleniu.