grafik podczas pracy

Projektowanie graficzne a UX/UI Design

Kiedy pierwszy raz słyszysz terminy projektowanie interfejsu użytkownika i projektowanie graficzne, możesz myśleć, że znaczą to samo. Pomimo że obie te kariery mają podobne cechy, takie jak wykorzystanie projektowania cyfrowego i sztuk wizualnych do tworzenia wspaniałych produktów dla użytkowników, są one w rzeczywistości dość różne.

Główna różnica polega na tym, że projektowanie interfejsu użytkownika skupia się bardziej na funkcjonalności produktu, podczas gdy projektowanie graficzne skupia się na przekazie marki.

Dzisiaj będziemy analizować różnice między projektowaniem interfejsu użytkownika a projektowaniem graficznym, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć te dziedziny i wybrać odpowiednią ścieżkę dla swojej kariery.

Czym są role: UX, UI, Graphic i Visual Designer

Przeglądając niektóre serwisy z ofertami pracy, zobaczysz prawdopodobnie wiele ról, które zawierają słowo „designer”. Aby utrudnić sprawę, niektórzy menedżerowie rekrutacji używają tych terminów zamiennie.

Ale każda z nich zazwyczaj ma konkretną rolę do odegrania w procesie rozwoju produktu. Szybko przyjrzyjmy się czterem powszechnym rolom projektowym.

 • Projektant graficzny: Projektanci graficzni używają kolorów, kształtów, obrazów i czcionek do tworzenia treści wizualnych dla mediów drukowanych i cyfrowych. Te projekty często służą jako statyczne, nieinteraktywne układy – logo, opakowania produktów, reklamy, sygnalizacja, broszury lub wyświetlacze – używane do komunikacji z klientami.
 • Visual Designer: Projektanci wizualni zazwyczaj skupiają się na projektowaniu produktu lub tożsamości marki, która obejmuje wiele platform i punktów styku z klientem.
 • Projektant interfejsu użytkownika (UI): Tam, gdzie projektanci graficzni tworzą statyczną treść wizualną, projektanci interfejsu użytkownika (UI) tworzą interaktywną treść wizualną. Obejmuje to elementy graficzne aplikacji, stron internetowych i urządzeń elektronicznych, z którymi użytkownicy wchodzą w interakcję.
 • Projektant doświadczenia użytkownika (UX): Projektanci UX skupiają się na interakcjach między użytkownikiem a produktem, włączając w to całokształt wrażeń, jakich odbiorca doświadcza. Ten rodzaj projektowania wykracza poza aspekty wizualne i obejmuje architekturę informacji, ścieżki przepływu użytkowników i prototypowanie.

Różnice między UX Designem a grafiką

Jedną z największych różnic między projektowaniem graficznym a UX jest zakres. Projektanci graficzni skupiają się na elementach wizualnych.

Projektanci UX podejmują szerszą perspektywę, skupiając się na interakcji między użytkownikiem a produktem. Projektowanie graficzne jest często tylko jednym elementem większego doświadczenia użytkownika.

Multidyscyplinarność i różne aspekty pracy

Graficy mogą mieć specjalistyczny zestaw umiejętności związanych z projektowaniem, takich jak teoria koloru, typografia i projektowanie wspomagane komputerowo.

UX Design wymaga wielodyscyplinarnego zestawu umiejętności, w tym projektowania, badań użytkowników, architektury informacji, tworzenia szkiców koncepcyjnych i prototypowania.

Projektanci graficzni wykorzystują elementy wizualne do przekazywania przekazu marki (brandu). Dlatego ich uwaga będzie często skupiona na zachowaniu spójności z identyfikacją wizualną marki. Projektanci UX reprezentują użytkownika, upewniając się, że produkt spełnia ich potrzeby w sposób dostępny, intuicyjny i przyjemny.

Obowiązki i zadania

Codzienne zadania projektanta graficznego mogą obejmować:

 • Współpraca z klientami i dyrektorami artystycznymi
 • Tworzenie logotypów, obrazów i ilustracji
 • Wybór kolorów, grafik i czcionek do układów
 • Korzystanie z narzędzi do cyfrowej ilustracji i edycji zdjęć

Codzienne zadania projektanta UX mogą obejmować:

 • Identyfikowanie potrzeb, celów, zachowań i bolączek użytkowników poprzez badania użytkowników
 • Tworzenie person użytkowników i mapowanie User journey
 • Projektowanie sitemap’y, tworzenie szkiców koncepcyjnych i prototypów
 • Walidacja projektów poprzez testowanie użytkowników i iterowanie z nowymi funkcjami lub poprawkami
 • Współpraca z analitykami, developerami, projektantami UI i interesariuszami

Narzędzia

Narzędzia i oprogramowanie używane przez UX Designerów i grafików również różnią się od siebie.

Graficy mogą używać długopisu i papieru, tabletu i rysika lub komputera na różnych etapach procesu projektowego. Chociaż wybór konkretnego oprogramowania różni się w zależności od projektanta i firmy, wielu z nich używa aplikacji do ilustracji, edytowania zdjęć, grafiki wektorowej i oprogramowania do budowania layoutu.

UX designerzy mogą używać różnych narzędzi do różnych zadań. Istnieją narzędzia specjalnie przeznaczone do prototypowania low/high fidelity, tworzenia diagramów, budowania kwestionariuszy i ankiet, tworzenia szkiców i testowania użyteczności.

Podobieństwa

Pomimo wielu różnic, UX/UI Design i grafika komputerowa mają wiele podobieństw. Po pierwsze, w obydwu dyscyplinach projektanci pracują w środowisku zespołowym, aby udzielać sobie nawzajem opinii i stworzyć wspaniały produkt dla użytkownika końcowego. Często komunikują się z innymi osobami na różne tematy związane z aspektami technicznymi, ograniczeniami, problemami użytkownika i biznesu.

Dla obydwu ról kreatywność jest kluczowa w codziennej pracy. UX/UI Designerzy i graficy wykorzystują projektowanie cyfrowe i sztukę wizualną, aby zoptymalizować produkty, a jednocześnie muszą przestrzegać wymagań wyznaczonych przez pracodawców i interesariuszy.

Wielu pracodawców poszukuje zestawu umiejętności, które wykazują zarówno graficy, jak i projektanci UX/UI, takich jak silne umiejętności komunikacyjne, współpraca z innymi, rozwiązywanie problemów i zarządzanie czasem.

Przy tworzeniu projektów, takie aspekty jak layout, schematy kolorów, odstępy, grafiki (lub ikony) i typografia są rzeczami, o których myślą zarówno projektanci UX/UI, jak i graficy.

Zmiana zawodu z grafika na UX Designera

Jeśli posiadasz doświadczenie w projektowaniu graficznym, istnieją przekonujące powody, aby rozważyć przejście do UX. Według niektórych statystyk popyt na projektantów graficznych ma się obniżyć o ok. 4% w ciągu następnej dekady. Z kolei popyt na projektantów UX ma wzrosnąć o 8%  (dane z USA). Projektanci UX otrzymują także wyższą średnią pensję.

Jak zrobić ten krok? Na szczęście wiele umiejętności projektowania, które rozwinięto w projektowaniu graficznym, można przenieść do UX. Dobra estetyka ma wpływ na UX. Badanie przeprowadzone przez Open University w 2005 roku wykazało, że odbieramy wizualnie atrakcyjne rzeczy jako bardziej użyteczne, nawet gdy nie ma związku między atrakcyjnością a wydajnością.

To oznacza, że możesz skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności w innych obszarach projektowania UX, w tym:

 • Badanie użytkowników: Duża część pracy projektanta UX polega na zrozumieniu tego, czego potrzebują użytkownicy i jak produkt może najlepiej zaspokoić te potrzeby. Wymaga to umiejętności planowania badań z użytkownikami i analizy ich odpowiedzi czy zachowań.
 • Architektura informacji: W UX funkcjonalność często jest ważniejsza niż forma. Fajnie, jeśli coś wygląda dobrze, ale to niewiele znaczy, jeśli nie działa. Poznanie najlepszych praktyk dotyczących architektury informacji pozwoli Ci na stworzenie na stronach internetowych i aplikacjach treści, które są intuicyjne dla użytkownika do znalezienia i nawigowania.
 • Testowanie i iteracja: W projektowaniu graficznym, gdy coś wygląda dobrze, Twoja praca prawdopodobnie jest zakończona. UX wymaga bardziej iteracyjnego procesu, w którym projektujesz coś, budujesz to, testujesz z prawdziwymi użytkownikami, a następnie wracasz do procesu projektowania, aby dokonać zmian.

Zrób pierwszy krok

Jeśli jesteś gotowy na zmianę kariery na UX, rozważ nasze szkolenia „Podstawy UX/UI” oraz „Akademia kariery”.

Pobierz broszurę szkoleń, aby dowiedzieć się więcej.

Możesz także umówić się na darmową konsultację z naszym ekspertem UX, który doradzi kolejne kroki dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji lub wyjaśni jak działają kursy UX Classroom.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Otrzymaliśmy Twoją wiadomość.

Postaram się odpowiedzieć w ciągu kilku godzin. Miłego dnia :-)

Napisz wiadomość

Odpisuję w ciągu kilku godzin. Użyj formularza lub napisz ze swojej skrzynki na: kontakt@uxclassroom.com

Twoje dane są bezpieczne i przetwarzamy je zgodnie z naszą Polityką prywatności.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Zobacz bezpłatne szkolenie

Wpisz imię oraz e-mail, aby zobaczyć bezpłatne wideo.

Twoje dane są bezpieczne i przetwarzamy je zgodnie z naszą Polityką prywatności. Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić dostęp do nagrania za 499 zł brutto, pisząc na adres kontakt@uxclassroom.com

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Request full syllabus

We will send our UX/UI Bootcamp details to your mailbox.

By submitting you accept our Privacy Policy.

Aplikacja na szkolenie UX/UI

Aplikacja nie jest wiążąca

Po rozpatrzeniu Twojego zgłoszenia wyślemy informację zwrotną i odpowiemy na ewentualne pytania. Szkolenie opłacisz, gdy potwierdzimy Twoje miejsce w szkoleniu.